İnternet, Teknoloji

NESNELERİN İNTERNETİ, GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ

NESNELERİN İNTERNETİ YANİ IOT (INTERNET OF THİNGS) NEDİR?
Öncelikle kısaca tanımlamak gerekirse nesnelerin interneti, birçok farklı amaç için üretilmiş teknolojik ürünlerin, birbirleri ile iletişim kurmaya başlamasını hedef alan bir gelişmedir. Amerikan Federal Ticaret Komisyonu tarafından getirilen açıklaya göre internet of things, günlük hayatta kullanılan tüm cihazların, internet aracılığıyla iletişim kurma, veri gönderme ve veri alma yeteneğine kavuşması şekline tanımlanmıştır.

Akıllı telefon, tablet ve akıllı saat gibi mobil ürünlerin temellerini oluşturduğu IoT, ortaya çıkan gelişmelere göre hemen hemen tüm ürünler üzerinde kendini gösterecek. Örneğin, akıllı ev aletleri, otomobiller ve elektrik sistemleri gibi sektörlerin, IoT ile birlikte her daim birbiri ile iletişimde kalması amaçlanıyor.

Nesnelerin interneti teknolojisine sahip olan bir akıllı buzdolabı, içerisinde eksilen bir ürün olduğu zaman, kullanıcıya bu konuda akıllı telefonlar aracılığı ile uyarıda bulunmaya başlayacak. Hatta ve hatta sonraki zamanlarda e-ticaret platformları ile etkileşim kurarak, gerekli olan malzemeleri otomatik olarak sipariş vermeye başlayacak.

IOT NEDEN ÖNEMLİ?
Özellikle son birkaç yıldır, teknoloji haberleri kapsamında en dikkat çeken gelişmelerin, nesnelerin internetinde olduğu görülmektedir. Kullanıcıların bu haberlere olan ilgililerinin de artış göstermeye başlandığı yönünde analizler oluşturulmaya başlamış durumdadır.

Akıllı telefonlar ile iyiden iyiye gelişen internet kullanımı ve getirdiği kolaylıklar, daha önce verilen örnekteki gibi yaşam kalitesini artırmak adına akıllı cihazlarla beraber daha geniş alanlara yayılmaya başlayacak.

TEKNOLOJİ IOT TARAFINDA EVRİLMEYE BAŞLAYACAK!
Ekonomik anlamda nesnelerin interneti, teknoloji firmalarının ve sektörün kendisinin, bu alanda yoğunlaşmasına vesile olacak. Nesnelerin interneti konseptinin çok geniş bir alanı kapsaması ve günlük kullanımdaki tüm ürünlerin değişimini gerektirmesidir. Yapılacak çalışmaları da bu yönde yoğunlaşmaya itmiş olacak. Bu konudaki en net örnekler, son dönemlerde akıllı saatler ve elektrikli otomobiller üzerinde kendini göstermeye başladı.

Özellikle Tesla tarafındaki elektrikli ve otonom yani sürücüsüz otomobiller, şu an için doğrudan uydu ile haberleşme sağlayarak gerekli bilgilere erişebiliyorlar. İlerleyen dönemlerde tüm elektrikli otomobiller ve hatta uçak gibi hava taşıtlarının da birbiri ile iletişim kurmaya başlaması, en bariz IoT sektörünü meydana getirmiş olacak.

NESNELERİN İNTERNETİ, TEKNOLOJİ GÜVENLİĞİNİ DE ARTIRABİLİR!

Otomobillerin ve ev elektroniği sistemlerinin internet üzerinde birbiri ile iletişim kurabileceği ve hatta kendi başlarına karar verebilecekler. İşte tam da bu noktada, ciddi teknolojik güvenlik sorunları kendini gösteriyor. Günümüzde en çok dikkat çeken teknoloji haberleri, hacker’ların açtığı güvenlik sorunları oluyor.

Otonom otomobillerin rotalarının değiştirilmesi, evlerin ısıtma veya soğutma sistemlerinin değiştirilmesidir. İzinsiz girişler ve güvenlik kameralarının gizlice verilerine erişilmesi gibi pek çok farklı senaryo, hacker’lar tarafından gerçeğe dönüştürülebilir. Bu süreçte hem tüketiciler hem de firmaların zor durumda kalması da dikkatleri üzerine topluyor.

5G İLE BİRLİKTE IOT HIZ KAZANACAK!
Şimdiye kadar nesnelerin internetinin her daim internet bağlantısına sahip olması gerektiği üzerinde duruldu. Bu cihazların mobil olabileceği de hesaba katıldığında, 2020 yılında hayata geçmesi beklenen 5G mobil iletişim teknolojisinin de büyük bir rolü olacak. Yaygınlaşma sürecini artırması beklenen 5G teknolojisi, sektördeki örnekleri de kısa süre içerisinde artırabilir. Arduino ile yüzlerce nesnelerin interneti uygulaması yapılır hale gelecekti

Elbette ki bu süreç için sadece 5G teknolojisi için çalışmalar mevcut değil. Pasif Wi-Fi teknolojisinin çalışmaları da doğrudan doğruya sektör bazlı olarak devam ettiriliyor. 5G ile birlikte de çok daha başarılı işler gerçekleştirebilecek.