Teknoloji

HYUNDAI GİYİLEBİLİR ROBOT ÜRETTİ

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai insanlara süper kahraman gücü kazandıran dış iskelet üretti. Giyilebilir robotlar sıradan bir insanın power lifter sporcular gibi 60 kilo kaldırmasını ve eğitimli komandoları bile geride bırakarak sırtında 40 kilo yükle 40 km koşmasını sağlıyor.

DIŞ İSKELET!
Fabrikalarda işçilerin yerini alacak robotlar üretmek hâlâ pahalı. Her ne kadar oturduğu yerde, yani masa başında çalışan bir Baxter robotun satış maliyeti 20 bin dolar gibi makul (!) bir seviyeye inmiş olsa da ağır sanayi sadece üretim hatlarında çalışmaktan ibaret değil.
Bir de yük indirme-bindirme, yani lojistik var ve robotlar engebeli arazide kamyon kasasına ağır koliler yerleştirmekte insanlar kadar başarılı değiller. Genellikle ayağı takılarak yere düşüyor ve taşıdıklarını da kırıyorlar. Aynı şey ev taşırken ve mobilya kurarken de geçerli.
Bu yüzden sanayi en iyisini yaptı ve maliyet optimizasyonuna giderek insana benzeyen robot geliştirmek yerine insanları robot yapmaya odaklandı.

İlk kez Alien 2’de tanıştığımız ve daha sonra Tom Cruise’un rol aldığı Yarının Sınırında isimli filmde gördüğümüz dış iskeletler bu işe yarıyor. İnsanların fiziksel gücünü insanüstü seviyeye taşıyan dış iskeletleri giyilebilir robot olarak adlandırıyoruz. Anlaşılan robotlar insanları işsiz bırakmayacak, çünkü insanlar robot olacak.